יעיל יותר, מהיר יותר, מפוקח יותר
יעיל יותר, מהיר יותר, מפוקח יותר

באסם דבאח מספר כיצד בבית המטבחיים המשוכלל של משפחתו מצליחים לספק לקצביות בשר בקר טרי איכותי בתוך יומיים מרגע השחיטה

 

אצל משפחת דבאח, ייצור בשר הוא חלק מההווי המשפחתי. היה זה האב, סאלח, שהחל לגדל צאן ובקר בדיר אל אסאד לפני כ-50 שנה. היום, לאחר שהצטרפו לעסק המשפחתי ששת הבנים, הוא כולל מפטמות, בית מטבחיים גדול, מערך שיווק ושני אטליזים - האחד בקניון של דיר אל אסאד והאחר ליד מעלות. עסק משפחתי זה, לצד בתי עסק אחרים בתחום, מאפשר למעשה את הימצאותו של בשר בקר טרי במקררים של הקצביות ברחבי הארץ.

 

טכנולוגיה מתקדמת

עד לפני חמש שנים התנהל העסק המשפחתי על מי מנוחות. אלא שאז החליט באסם, הבן החמישי במשפחה, לשנות את מה שנחשב עד אז ל"שחיטה פרימיטיבית" ולהפוך אותה למשהו אחר. הוא נסע ברחבי העולם, ביקר בבתי מטבחיים וחזר ארצה עם מערכת ציוד בטכנולוגיה מתקדמת שאותה רכש באיטליה. "מאותו רגע התחלנו לגדול", מספר באסם, "היום, נוסף על גידול עדרי צאן ובקר, יבוא עגלים מאוסטרליה, ניהול מפטמה ובית מטבחיים, אנחנו משווקים לכל הארץ - לרשתות שיווק ולקצביות פרטיות, למגזר היהודי ולמגזר הערבי".

לא פשוט לתאר, לא בכתב ולא בעל פה, תהליך שחיטה, אך המהפך שנעשה בתחום בשנים האחרונות, ושחברת "דבאח ובניו" בוודאי בין האחראיות לו, הופך את הנושא לקצת פחות קשה. "רכשנו ציוד משוכלל שחס על העגלים וגורם להם לסבול פחות", אומר באסם '"היום התהליך כולו הוא ישיר, יעיל, מהיר יותר ומלווה בפיקוח וטרינרי קפדני".

 

המירוץ לצרכן

בבית המטבחיים של משפחת דבאח עובדים כ-50 עובדים, ביניהם מאיישים אותו באופן קבוע שני רופאים וטרינרים. במפטמות עובדים כ-12 עובדים, ביניהם תזונאי שאחראי על איכות המזון הניתן לעדרים. "אנחנו מקפידים מאוד על הרכב המזון ועל ניקיונו ומכינים את המזון לבעלי החיים בעצמנו", אומר באסם שמסביר כי גם ייצור מהיר ואספקה טרייה ומהירה הם מסממני המהפך בתחום. "לאחר השחיטה שוהה הבשר במשך יממה שלמה (24 שעות) במקרר בטמפרטורת 0, ומיד לאחר שהוא עובר פירוק והכנה הוא משווק לחנויות. יומיים אחרי השחיטה מקבל הצרכן, בצפון הארץ, בדרום ובמרכז, את מוצרי הבשר שלו בטמפרטורה הנכונה ביותר ובאיכות הטובה ביותר".

העתקת קישור