מועצת הבקר מחתימה אטליזים על "אמנת בקר טרי"

מועצת הבקר מחתימה אטליזים על "אמנת בקר טרי"

המטרה: לתת דיווח אמת לצרכן לגבי מקור הבשר, סוג בשר הבקר שהוא רוכש וכן לבצע הפרדה ברורה בין בשר בקר טרי לבשר הקפוא. משרד הבריאות: איננו מכירים את אמנת מועצת הבקר

אורנה יפת, ידיעות אחרונות

פורסם:  20.09.06, 13:00

יוזמה של מועצת הבקר עשויה לעשות סדר במכירת בשר בקר. בחודשים האחרונים מפיצה המועצה בקרב בעלי הקצביות והאטליזים אמנה הקרויה "אמנת בקר טרי", שבמסגרתה מתחייבים הקצבים לתת דיווח אמת לצרכן לגבי מקור הבשר, סוג בשר הבקר שהוא רוכש וכן לבצע הפרדה ברורה בין בשר בקר טרי לבשר הקפוא, באמצעות שילוט מתאים ובולט ותצוגה נפרדת.

 

נכון להיום כבר חתמו על האמנה 30 קצביות ובמועצת הבקר פועלים להחתים קצביות נוספות. מן הסתם, לא כל בעלי האטליזים והקצביות מסכימים לחתום על האמנה שמחייבת אותם לעשות סדר במדפי הבשר ולמכור לצרכן במחיר נמוך יותר את הבשר המופשר.  

 

כיום, בהרבה מנקודות המכירה נמכר בשר בקר קפוא שהופשר במסווה של בשר בקר טרי ובמחיר של בשר בקר טרי (שהוא גבוה ממחיר בשר מופשר). הצרכן אינו מודע לכך, אין חוק ברור בעניין, משרד הבריאות והתמ"ת אינם מבצעים את הפעולות הנדרשות על מנת לשנות את המצב, והצרכן יוצא נפסד וקונה בשר מופשר במחיר של בשר טרי.

 

האמנה מחולקת לשני חלקים שבחלקה הראשון "האני מאמין" כפי שנוסח על ידי המועצה ובחלקה השני התחייבות של הקצב למכור בשר בקר טרי, להפריד בינו ללבין הבשר המופשר ולספק לצרכן מידע תזונתי וקולינרי על בשר בקר טרי.

 

לדברי אפרי רייקן, סמנכ"ל מועצת הבקר, לבשר בקר טרי יתרונות רבים כגון שפע חלבונים, ויטמינים ומינרלים, שהציבור אינו מודע להם. "יש לנו אינטרס שהאטליזים ימכרו את הבקר הטרי ואנחנו רוצים שהצרכן יקבל את מה שהוא דורש וגם ידע מה הוא מקבל", אומר רייקן. "מכיוון שאין לנו אפשרות לפקח על הנושא, אנחנו מחתימים קצבים על האמנה שבה הם מתחייבים להוגנות כלפי הצרכן".      

 

אלא שיש בעיה אחת קטנה. אטליזים שממילא נהגו ביושרה כלפי הצרכן לא יימנעו מלחתום על האמנה, אבל מי שנהג למכור בשר מופשר כטרי, גם אם יחתום על האמנה, אין דרך לוודא שאכן שינה את דרכו. רייקן מודה שקשה לאכוף את הפעילות של הקצבים בעניין. "אנחנו מסתמכים על יושרתם של בעלי האטליזים ומקווים שאם הם חתמו על האמנה הם יפעלו לפיה ובנוסף, אנחנו משתמשים בצרכן כמי שיאכוף ויאתגר את הקצביות בנושא הזה. הקצב והצרכן יתרמו להעלאת המודעות והצרכן ידע לדרוש את הבשר הטוב יותר".   

 

משרד הבריאות אמון על בטיחות המוצר ומשרד התמ"ת אמון על אמינות בעלי העסקים כלפי הצרכנים. שמדובר בנושא פרוץ וחסר אכיפה, החליטו במועצת הבקר לקדם את הנושא בעצמם והשקיעו 50 אלף שקל בהשקת האמנה ובהפצתה. לדברי רייקן, משרד הבריאות קבע שבתוך שנה יוכלו למכור בשר רק מי שהוסמכו בקורס קצבים המוכר על משרד הבריאות ועמדו בדרישות המשרד בנושא בטיחות מזון. "משרד הבריאות פועל בקצב שלו ובזמן הביניים אנו עושים פעילות שלנו לקידום הנושא. אנחנו פועלים גם מול משרד התמ"ת לעשות מולו תוכנית משולבת בה אנו נביא את נושא הבטיחות והמקצועיות של הקצביות, אך התוכנית בהקמה וייקח זמן עד שתיושם".

 

משה גלקו, בעל אטליז זלמן בתל אביב, שחתם על האמנה אומר כי העובדה שהאמנה תלויה אצלו בחנות אינה הוסיפה למספר הלקוחות, אבל בהחלט גורמת לתחושת אמון בקרב הצרכנים. "מספיק שלקוח שראה אצלי את האמנה ושואל קצב אחר למה אין לו אמנה, זה כבר מעמיד את הקצב בבעיה. זו תעודה שיש לה מימד כמו לתעודת כשרות ואני מאמין שמי שמוכר בשר קפוא מופשר במסווה של בשר טרי, נפגע". 

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות אינו מכיר את אמנת מועצת הבקר". עוד נמסר, כי "הדרישה להכשרת קצבים כתנאי לטיפול בבשר באטליזים תיושם תוך שנה מכניסתם לתוקף של תקנות רישוי עסקים (תקנות שעניינן הסדרת נושא הרישוי של עסקים טעוני רישוי). תקנות רישוי עסקים (תנאי תברואה נאותים למרכולים) נמצאות בשלבי חקיקה מתקדמים. מכוח אותן תקנות, יקבעו תנאים ודרישות לטיפול בבשר ובעופות באטליזים, ובכלל זה הדרישה להכשרת הקצב בתברואת מזון".

 

ההשפעה של תהליך ההפשרה על הבשר

תהליכי הקפאה והפשרה פוגעים במראה בשר הבקר, באיכותו, בעסיסיות שלו. בתהליכים אלו קיימת ירידה בכמות הוויטמינים, המינרלים והחלבונים שמכיל הבשר וגם הטעם שלו נפגם. במהלך ההקפאה חלק מהאזורים בנתחי הבקר מתייבשים עקב חשיפתם לאוויר. כוויות אלה משפיעות על מראה הבשר, על רכותו ועל עסיסיותו.

 

בשר בקר טרי הוא מקור חשוב לוויטמינים מקבוצת B שאחראים על תפקידי מפתח בפירוק האוכל שאנו אוכלים, בתפקוד השרירים ובפעילות מערכת העצבים והלב. מבדיקות מעבדה שנערכו על בשר בקר טרי, עולה כי בתהליך ההקפאה עד 30% מוויטמיני קבוצת B אבדו. בנסוף, תהליך הפשרת בשר בקר טרי מביא להפרשת מיצים, המכילים חלבונים, מינרלים וויטמינים שהיו בבשר בקר טרי. כל אלו אובדים בתהליך ההפשרה.

 

הקפאה והפשרה חוזרים ונשנים גורמים לבשר להיות שרוי בטווח רחב של טמפרטורות, דבר מזיק כשלעצמו. בתנאי הקפאה (באופן מסחרי מינוס 29 מעלות ובמקפיא הביתי מינוס 18 מעלות) רוב החיידקים ומחוללי המחלות מעוכבים, אך בתהליכי הפשרה, ובייחוד בטמפרטורת החדר, יש חיידקים שעלולים לצמוח. מספר הפשרות מספקות הזדמנות למזיקים.

 

טעם הבקר גם כן נפגע במהלך ההקפאה וההפשרה של הבשר. בשר בקר שהופשר טעים פחות מבשר בקר טרי ועסיסי. 

העתקת קישור