חוק וסדר - גם הטחון רוצה להיות טרי
חוק וסדר - גם הטחון רוצה להיות טרי
ישנם מקומות שבהם טוחנים מראש ואורזים בקופסה)ללא תווית), ישנם שטוחנים לתוך קערה ורק שוקלים לעיני הקונה, וישנם שטוחנים, שוקלים ואורזים -הכול לעיני הקונה. על החוק, התקן והתיקון

אין קונה שלא רוצה לקבל את הבשר הטחון שלו הכי איכותי שאפשר. אין קונה שלא רוצה להיות בטוח בטריותו ובתקינות טחינתו של הנתח. ואכן, יש צדק בכך, שהרי ידוע כי נטייתו של בשר טחון להתקלקל גדולה הרבה יותר מזו של הנתחים השלמים. זאת משום שככל שהנתח מחולק לחתיכות קטנות יותר, שטח הפנים של הבשר גדול יותר, ואז יש לחיידקים מרחב מחייה גדול יותר.
הקונים רוצים טחון טרי
התקן הישראלי 1188, משנת 1982, מגדיר ארבעה סוגי בשר, על פי רמות השומן שלהם, וגם שני סוגים עיקריים: בשר טחון + חלבון מהצומח (מוצר בשר טחון), ובשר טחון. תקן זה הוכרז על ידי משרד המסחר והתעשייה כתקן רשמי, כלומר, יש לו תוקף של חוק. למעשה, כבר בשנת 1975, חוקק במשרד הבריאות חוק "צו הפיקוח על מצרכים ושירותים (בשר טחון) תשל"ו", המתיר לשווק בשר בקר טחון, רק כשהוא ארוז מראש, מסומן בתווית, במצב קפוא בלבד. אלא שאריזות הבשר הטחון הקפוא מכילות, נוסף על בשר, גם חלבון מהצומח (סויה) ומים (בשיעור של כ- %01 ויותר). אין פלא אפוא שהקונים אינם מעוניינים בבשר בקר טחון מהפריזר של הקפואים, הם רוצים אותו טחון טרי!
בישראל ובחו"ל
בארצות המערב, ארצות האיחוד האירופי וארצות הברית, נמכר בשר בקר טרי (מצונן) טחון, ארוז בחבילות, עם תווית וחיי מדף של עד 10 ימים. כדי לרצות את הציבור הישראלי, שרוצה גם הוא רק בשר בקר טרי טחון, קובעת לעצמה כל רשות פיקוח מוניציפאלית דרך למכירתו. ישנם מקומות שבהם טוחנים מראש ואורזים בקופסה (ללא תווית), ישנם שטוחנים לתוך קערה ורק שוקלים לעיני הקונה, וישנם שטוחנים, שוקלים ואורזים - הכול לעיני הקונה.
התקן נבלם
בינואר 2005 עבר תקן 1188 רוויזיה המאפשרת שיווק בשר טחון מצונן וארוז מראש, עם תווית וחיי מדף, בדיוק כמו שנהוג בארצות המערב. אולם בשלב זה התקן נבלם, החוק לא שונה והצרכן, שמבקש בשר בקר טחון מצונן, נאלץ להסתפק לרוב, בבשר בקר קפוא שהופשר ונטחן. אנו נשמח לשמוע את דעתכם על החוק, התקן ועל מצבו של בשר הבקר הטחון באטליזים שבהם אתם פועלים ב"קו לקצב" טל' 03-5164574. אנא השאירו שם, שם האטליז ומספר טלפון.
העתקת קישור