קצב קליפורני

קצב קליפורני

סיירנו כבר בשלוש מדינות, בשתי יבשות, ובדקנו איך קצבים לומדים ועובדים. עתה הגיע הזמן לקפוץ ליבשת הגדולה. אז בואו נראה מה עושה קצב בקליפורניה, אילו כישורים נדרשים ממנו וכמה זמן אורכת ההכשרה

מאת: טל פיחוביץ'

 

קצב בקליפורניה מתחיל את עבודתו מהרגע שהבשר מגיע מבית המטבחיים בנתחים שלמים. הטיפול בבשר כולל חיתוך ליותר מ- 300 סוגי נתחים שונים, קיצוץ, הפרדת הבשר מהעצם, קשירת נתחים, וכל מה שנדרש להכנת הבשר לבישול. תפקידו של הקצב הקליפורני ממשיך בעבודת המכירה, תצוגת המוצרים, סידורם במגשים, שקילה, אריזה, מכירה
וכמובן-ייעוץ ללקוחות בנוגע לבחירת הנתח המתאים ואופן ההכנה המומלץ. גם צפי מכירות של כמויות וסוגי בשרים הם חלק מתפקידו של הקצב בקליפורניה ובעקבות ההערכות הוא מבצע הזמנות חדשות של אספקת בשר.

 

דרישות התפקיד

היכולות האישיות שנדרשות מהקצב הן זיהוי ופתרון בעיות, הקשבה, כישורים מתמטיים, יכולת טכנית גבוהה, זריזות ידיים, כושר תפעול ובקרה ושירותיות.

כדי להיות קצב צריך להיות שוליית קצב במשך שנתיים ולהיות מועסק בחברה שחתומה על הסכם עם ועדת החונכות המשותפת. השוליה צריך לעבור 4,000 שעות של התמחות והכשרה תוך כדי עבודה בפיקוח. ההכשרה המעשית אינה מספיקה, משוליית קצב נדרש גם מינימום של 144 שעות לימודים עיוניים בשנה. קצב מתחיל עומד בפני הוצאה כספית ראשונית של כ- 300$. עליו לרכוש לעצמו כלי עבודה אישיים – סכינים, משחיזים ומחטים.

 

תהליך ההכשרה

בארצות הברית נהוג לחלק את הכשרת הקצב לשני סוגים עיקריים – קצבים שעובדים בשוק הסיטונאי ואלה שעובדים ברשתות השיווק.

במהלך הכשרתו אצל סיטונאי לומד הקצב המתחיל לתפעל ציוד לחיתוך בשר, מסורים גדולים ומטחנות תעשייתיות, וכן ציוד נלווה כמו מלגזה. עם הזמן והאמון שנרכש לומד שוליית הקצב לפרק עגל לחצאים ולרבעים ולפרק אותם לנתחים מתאימים למכירה.

קצב ברשתות השיווק יתחיל את דרכו בהכנה של הנתחים וילמד להפריד נתחי בשר מהעצם, לקשור נתחי בשר לצלי, ולסדר את הבשר במקררי תצוגה. בסוף ההכשרה יוכל הקצב המתלמד לעבור לקדמת החנות, לייעץ ללקוחות ולהתנסות גם במלאכת המכירה.

 

מקורות

http://www.calmis.cahwnet.gov/file/occguide/BUTCHER.HTM

http://www.dir.ca.gov

העתקת קישור