תוכנית הישרדות לתקופת החגים
תוכנית הישרדות לתקופת החגים
תקופת החגים היא אתגר לא פשוט לחלק גדול מאיתנו, שפוחדים לעלות על המשקל עם סיומה. שרית עטיה שמואלי, דיאטנית קלינית ממועצת הבקר, מעניקה טיפים על איך לעבור את תקופת החגים, בצורה בריאה וכן, גם טעימה.

 

זה קורה לכולנו לפחות פעמיים בשנה. השקענו את כל כוחנו במאמץ להגיע למשקל סביר, התרגלנו לפעילות גופנית קבועה, סיגלנו לעצמנו אורח חיים בריא ובתמצית - אנו עומדים במשימה, ופתאום, שוב הר גבוה שצריך לטפס עליו:החגים. איך נתמיד? איך נשמור? איך נשמר את ההישגים. פעם זה בראש השנה ובסוכות, ופעם מדובר בפסח, יום העצמאות או חנוכה .בארוחת חג שכוללת כמה מנות ראשונות קטנות , מנה עיקרית מנה אחרונה ושתייה  אפשר להגיע בלי שום מאמץ ל-5,000-4,000 קלוריות  ולמחוק ימים של ויתורים והקפדה.

 

אז האם נדונו להיות שמנים?
ראשית, תשכנעו את עצמכם :עלייה במשקל בחגים אינה גזירה משמים, תמיד אפשר להגביר את הפעילות הגופנית ולבחור נכון את המזון שאנו אוכלים. חשוב לזכור את שלוש מילות הקסם לתזונה בריאה: איזון, גיוון ומינון.
ישנם מאכלים שאנו אוכלים רק פעם או פעמיים בשנה, ומותר ואף רצוי ליהנות מהם, אם כי במנות קטנות. יחד עם זאת, על מאכלים שאוכלים כל השנה אפשר לוותר או לצמצם כמויות.

 

לפניכם רעיונות איך "לשרוד" את תקופת החגים, ולשמור על המשקל

 

לפני הכול:
• מחליטים על מטרה מציאותית בחג ולא על מטרה בלתי מציאותית . תקופת החגים אינה התקופה לפצוח בדיאטת הרזיה חדשה או להשיל 5 ק"ג . בתקופה זאת, מטרה ריאלית היא שמירה על המשקל ולא ירידה במשקל.
• לכל אחד  יש את המאכל האהוב, שאי אפשר בלעדיו. אבל יש הרבה מאכלים אחרים  שאפשר לוותר עליהם בקלות. המלצתי היא להגיע מוכנים ולהחליט מראש מה לאכול ומה לא לאכול.
• כדי להתכונן ל"ארוחה הגדולה", כדאי לאכול ארוחה קלה לפני היציאה מהבית.

 
אל תגיעו מורעבים לארוחת החג ואל תצומו כל היום. כשמורעבים אוכלים כל דבר ,גם מאכלים לא מוצלחים במיוחד ובכמויות הרבה יותר גדולות. כשעתיים שלוש לפני ארוחת החג איכלו ארוחה קלה: יוגורט, כריך מלחם קל עם גבינה וסלט ,סלט ירקות גדול בתוספת קוביות גבינה רזה .

 

בעת הארוחות בחג:
• כדאי להתחיל את הארוחה עם מרק ירקות עשיר, אשר אינו מכיל הרבה קלוריות, משביע מרווה ותופס מקום בקיבה .
• בחרו למנה העיקרית מאכל אפוי צלוי או מבושל, השתדלו לוותר על מטוגן. טיגון עלול להכפיל את כמויות השומן ואת הערך הקלורי של המנה.
• הצעה לצלחת חג  –נתח בשר בקר רזה צלוי עם תפוח אדמה אפוי  וירקות אפויים וטריים מכל הסוגים. השתדלו להימנע מרטבים על בסיס מיונז/שמן.
• משתלב יפה בתוכנית האכילה

 
בשר בקר טרי הוא חלק מתזונה בריאה לגוף ומהווה חלק חשוב במאמץ לשמור על המשקל בתקופת החגים. יש להסיר את השומן הנראה לעין, לבשלו לצלותו.
בשר  בקר טרי, מגדיל את הערך התזונתי שלה, שהרי בשר בקר הוא תחנת כוח תזונתית וספק מצוין של ברזל, אבץ, חלבון וויטמינים מקבוצתB , כולל B12 ו- B6.
כדי לשלב בשר בקר בארוחות החג, אפשר לבחור נתחים רזים כמו מותן (סינטה), כתף, מותנית (פילה), כנף העוקץ (שייטל), וייסבראטן, ואווזית, ולחלק למנות קטנות (כ–150 גרם לאדם).

 

• שימו  לב לגודל המנות. צלחת קטנה יותר תעזור לנו להעמיס פחות אוכל..


אל תגזימו בכמויות. כאשר מוצעת כמות גדולה של אוכל, השתדלו לשים את האוכל בצלחת קטנה  ולא להעמיס על צלחת גדולה. שבו רחוק מהצלחת המרכזית.

 
• מומלץ להימנע משתייה ממותקת, ולא משנה אם היא מכילה משקה תוסס או מיץ טבעי, יש כחמש  כפיות סוכר. מי ששותה שלוש ארבע כוסות לארוחה  מכניס לגופו כמויות ענקיות של סוכר. נסו להפחית בכמות השתייה הממותקת. שתו מים או סודה עם מעט לימון, מים קרים עם עשבי תיבול (נענע, מרווה,עשב לימון) או שתו משקה דיאט.

 
• יין הוא משקה עשיר בקלוריות, ולכן שותים רק על פי המידה המסורתית הנדרשת.
• איכלו לאט. לעסו היטב את המזון. התענגו על כל ביס. עשו הפסקה של כמה דקות בין המנות. עיזרו לפנות ולהגיש.
• קינוח – אל תוותרו אך בחרו בחוכמה. פרוסת עוגת שוקולד/שמנת יכולה להכיל כ 600 קלוריות. בחרו קינוח פחות עשיר: עוגת דבש,סלט פירות,גלידה דלת שומן. אם קשה לוותר על הדבר האמיתי - בקשו מראש שליש מנה ותתענגו על כל ביס.

 

חגים הם לא תירוץ לוותר על הפעילות הגופני. שלבו בסדר היום פעילות גופנית קבועה. אפשר להוסיף 30 דקות יומיות כדי לאזן את עודפי הקלוריות. 30 דקות יומיות של הליכה, טיול, ריקוד התעמלות אירובית  טניס או פעילויות מהנות אחרות עשויות לסייע במשימה.

העתקת קישור